Cine suntem

Fundatia Culturala Rosia Montana - Dr Ion Piso

Prof. dr. Ioan Piso, Preşedinte

Istoric, arheolog, profesor, autor, fost director al Muzeului Naţional de Istorie a Transilvaniei.

Membru corespondent al Institutului Arheologic German şi al Institutului Arheologic Austriac.

În prezent,  dr. Piso este profesor la Catedra de istorie veche a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca. A publicat cărţi la importante edituri din Europa şi peste 120 de lucrări în reviste de specialitate din ţară şi din străinătate, a participat la numeroase conferinţe, congrese şi colocvii internaţionale.

Fu8ndatia Culturala Rosia Montana Vicepresidente Sorin Jurca

Sorin Jurca, Vicepreşedinte, membru fondator

Născut la Roşia Montană, Sorin a lucrat ca asistent geolog la compania minieră de stat Roşiamin timp de peste 20 de ani. Între anii 2007-2009 Sorin a avut un rol esenţial în derularea activităţilor Centrului de Informare de la Roşia Montană, înfiinţat cu scopul de a furniza informaţii corecte şi precise privind riscurile  mineritului la suprafaţă. Centrul de Informare a fost fondat în urma unui parteneriat între Academia Română şi Fundaţia SOROS-România.

Lucrând în minerit, Sorin a fost martor al efectelor dezastruoase ale acestei activități asupra mediului şi asupra oamenilor;  în prezent, răspunsul asupra  viitorului Roşiei Montane nu poate sta decât în promovarea turismului ca o alternativă economică durabilă la distrugerea prevăzută de proiectul minier, în utilizarea potenţialului cultural-turistic al aşezării în beneficiul întregii comunităţi.

Fundatia Culturala Rosia Montana - Eugen Cornea (Zeno)

Eugen Cornea, Vicepreședinte, membru fondator

Zeno a fost tehnician topograf la mina de cupru de la Roşia Poieni, din 1997 până în 2001.

După perioada de intensă depopulare generată de compania minieră prin achiziţionarea de proprietăţi, Zeno a rămas unul dintre puţinii localnici care cunosc istoria nespusă a Roşiei Montane şi care păstrează vie memoria locului cu legende, povestiri şi întâmplări istorice.

Zeno locuieşte la Roşia Montană.

Gabriela Jurca, Vicepreşedinte, membru fondator

Născută la Roşia Montană, Gabi oferă o perspectivă unică asupra problemelor cu care se confruntă comunitatea din care face parte. În prezent, ea deţine unul dintre ultimele magazine neafiliate companiei miniere.

rosia-montana-andreea-chifan

Andreea Chifan, Consilier Juridic

Avocat de profesie, cu cinci ani de experienţă în domeniul ONG, în prezent lucrează la Parlamentul European, făcând parte din echipa Renatei Weber – avocat şi eurodeputat.

Experienţa câştigată în domeniul juridic şi ca activist în cadrul societăţii civile şi munca din prezent în cadrul Comisiei pentru libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne (LIBE) îi permite să ofere Fundaţiei sprijin şi consultanţă.

În prezent, Andreea locuieşte la Bruxelles.

Fundatia Culturala Rosia Montana - David Paty

David Paty, Director Executiv

A absolvit Facultatea de Informatică/Business în America;  este candidat la cursul de “Utilizare Durabilă a Resurselor Naturale” din America  şi, de asemenea, la programul de masterat “Filosofia mediului” din cadrul Universităţii Central Lancashire din Marea Britanie.

David este scriitor şi un antrepenor de succes;  în cadrul Fundaţiei, se ocupă de  planificare strategică, dezvoltare de proiecte şi de administrarea site-ului.

David locuieşte în Roşia Montană şi în Oregon, SUA.

Fundatia Culturala Rosia Montana - Alexandra Dodu

Alexandra Dodu, Asociat Director Executiv

Jurnalist website, fotograf, master în Consiliere de mediu.

A absolvit la Universitatea Al.I. Cuza din Iaşi şi are un master în Consiliere de mediu. În anul 2009  a beneficiat de o bursă de studii la Universitatea din Barcelona, unde a urmat cursuri de “Reconstrucţie ecologică”.

În cadrul Fundaţie, Alexandra oferă suport în planificarea strategică şi în managementul proiectelor. Ea este, de asemenea, fotograful Fundaţiei şi se ocupă de documentări şi traduceri.

Alexandra locuieşte la Roşia Montană.

Consultanţi

Fundatia Culturala Rosia Montana - Aurel Sântimbrean

Aurel Sâmtimbrean, consultant geologie

Inginer-geolog, fost inginer-şef, conducător tehnic al exploatării de stat de la Roşia Montană timp de 22 de ani.

Sub conducerea lui a fost înfiinţat Muzeul Mineritului din Roşia Montană.

Autor al lucrărilor „Muzeul mineritului din Roşia Montană”, „Aurul şi argintul Roşiei Montane”, „Roşia Montană, cetatea de scaun a aurului românesc”.

Domnul Sântimbrean este din Sântimbru, Alba-Iulia.

Fundatia Culturala Rosia Montana - Dr. Horia Ciugudean

Dr. Horia Ciugudean, consultant arheologie

Arheolog, profesor de istorie specializat în arheologie preistorică; 25 de ani de săpături arheologice în Munţii Apuseni.

Unul dintre cei mai renumiţi specialişti români în preistorie, arheologul îşi desfăşoară activitatea de cercetare de peste trei decenii în cadrul Muzeului de Istorie din Alba Iulia, perioadă în care a ţinut în permanenţă legătura cu arheologi europeni.

Domnul Horia Ciugudean locuieşte la Alba-Iulia.

1. Ioan Ion says:

Multumesc ca existati!

Salutari tuturor membrilor Fundatiei Culturale Rosia Montana, in mod special domnului Vicepresedinte Sorin Jurca, cu care m-am cunoscut de curand.

Lupta voastra nu este in zadar.

Asociatia ,,Vocea Schimbari” sustine actiunile voastre si este implicata in lupta de a salva Rosia Montana!

Iata adresa noastra:

Impreuna salvam Rosia Montana!

Cu deosebita prietenie si respect,

Ioan Ion