Rosia Montana, unul dintre cele mai amenintate 7 situri din Europa.

Fundatia culturala rosia montana: patrimoniu

Rosia Montana a intrat in programul de advocacy si salvare „7 Most Endangered” al Europa Nostra.

Fundatia Pro Patrimonio si Asociatia ARA (Arhitectura. Restaurare. Arheologie), Asociatia Alburnus Maior, Parohia Unitariana din Rosia Montana, Ordinul Arhitectilor din  si ICOMOS .

Anunta:

Rosia Montana este pe lista finala a celor mai periclitate 7 situri si monumente din Europa.

Europa Nostra a anuntat astazi, 12 iunie 2013, in cadrul unei conferinte de presa la Biroul din Atena al Parlamentului European, lista finala a siturilor si monumentelor selectate pentru Programul de advocacy si salvare „7 Most Endangered” (Cele mai periclitate 7 situri) initiat anul acesta in colaborare cu Banca Europeana de Investitii si Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei.

Peisajul cultural istoric Rosia Montana a fost selectat in lista finala, alaturi de … Citeste mai mult